Keep in touch

If you would like to find out about new events and website improvements; then, please add your name to our newsletter service.







All-time Champions:

ECF Rapidplay grades used for grading events (in brackets are slow play grades)

 U7 championU8 championU9 championU10 championU11 championU12 championU13 championU150 champion
2016Daniel SHEK
Yateley Manor
300661L 27D - 5pts
Vedh VINAYAK
Latchmere
302183L 88E - 5pts
Kian DHARMASENA
Cherry Hinton Primary no rapid grade - 4½pts
Daniel MERLINI
St Joseph's Epsom
303467H 100* (100D) - 4½pts
Callum HOWSON
St Dunstan's Cheam
297003L 96D - 4pts
Alex BARLOV
Richmond Jun. CC
298556B 105A - 4pts
Ron USHAROVSKY
Cleves
296146F 93D - 4pts
Eric MALANTA
Fleet & Farnborough
298030H no rapid grade - 4½pts
2015Nishchal THATTE
Grove Road Primary
298991J no rapid grade (75F) - 5pts
Jack CHAUDHURY
Coulsdon no rapid grade - 5pts
Anna MARKOVA
St Cecilia's
295845E no rapid grade - 5pts
Ryan RUNDSTROM
Colet Court
297906J 65D - 4½pts
Alex BARLOV
All Saints Purley
298556B 109E (78E) - 5pts
Darshan KUMARESAN
Tiffin Boys
290658C 146A (122A) - 4½pts
Cheuk Nam WONG
Ashtead CC
285206J 125A (125A) - 4pts
no tournament
2014Hari STEWART
Shrewsbury Lodge
295832G 50* - 5pts
Callum HOWSON
St Dunstan's
297003L no rapid grade - 5pts
Atticus FEAR
Homefield Prep
288971H 68B - 5pts
Savin DIAS
Herts Juniors
295006G 69X - 5pts
Rajeiv RATNESAN
King's College Junior
294295B 90D - 4½pts
Nikhil KADAMBADI
Radstock
290954G 84D - 4½pts
James BEDFORD
Knights of Gidea Park
284831E 80A - 4pts
no tournament
2013Robert AKEYA-PRICE
Cumnor House
287093K 54X - 5pts
William GOLDING
Downsend
283658A 66X - 5pts
Calvin LEUNG
Colet Court
290812J 54* - 5pts
Anish GROVER
Kings College no rapid grade - 5pts
Koby KALAVANNAN
Surbiton CC
282399J 159A - 4½pts
Elizaveta SHEREMETYEVA
Oxford High School
284508J 128X - 5pts
Arif WADUD
Graveney
285340B 108A - 4pts
no tournament
2012
Callaghan McCARTY-SNEAD
SS Philip & James
287524L 47X - 5pts

Arjan Singh TUCKER
Staines Prep
288797G 24* - 5pts

Shayanna SIVARAJASINGAM
Howells Sch
287231G 38D - 4½pts

Lucy BUCKLEY
St Dunstans Chm
287236F 72* - 4pts

James GOLDING
Downsend School
283657K 93X - 5pts

Beatrice STEELE
Guildford H.S.
277262A 136A - 4½pts

Tharshan KUHENDIRAN
Burlington Junior
272101G 154A - 4pts
no tournament
2011Alex GOLDING
Downsend
283656H 103* - 5pts
Kiran LEE
Homefield Prep School no rapid grade - 5pts
Haotian WU
John Betts Primary
279724A 100E - 5pts
Stephen DARBY
West Ashtead
282548L 67D - 4½pts
Alex DARBY
West Ashtead
282547J 81D - 4½pts
Anshu RAMAIYA
Kings College School
283316F 113* - 4½pts
no tournamentno tournament
2010Dashiel NAVON
Wetherby no rapid grade - 5pts
Max ELLIOTT
Thames Ditton
279395H 0* - 5pts
Jake LIANG
Tough Chess no rapid grade - 4½pts
Tharshan KUHENDIRAN
Burlington Junior
272101G 90B - 4½pts
Yang-Jian ZHOU
Cumnor House
267949J 92A - 4pts
Vyas RAINA
Wilsons
268309L 72B - 4pts
no tournamentno tournament