Ricards Lodge High School  Summer 1976



Prize winners for 1976.

Ricards Lodge High School, Lake Road, Wimbledon


Special Reports
Entry List ♦  PDF version (A-Z) ♦  Final cross table

Results, round by round
Round 1 ♦  Round 2 ♦  Round 3 ♦  Round 4 ♦  Round 5

the Open - the Martyr's Crown

Friday, 16th to Sunday, 18th July

1 - 2 (138pl) IM Nicola KARAKLAJIC2455Yugoslavia, IM John DM NUNN225Oxford 5/5pts £150 each

3 - 5 Michael J BASMAN226Wimbledon, Andrew P LAW225Richmond & Twickenham, John C PIGGOTT190Streatham 4½pts £44 each

6 - 14 Jon C BENJAMIN183Richmond & Twickenham, John G COOPER218Cardiff, Maxwell L FULLER216Lewisham, William A LINTON199Mushrooms, Stephen MacDONALD-ROSS179Lewisham, David PARR2375Australia*, H James PLASKETT159Bedford, D John ROGERS204Hammersmith, Peter J SULLIVAN145Sutton & Cheam 4pts £4 each (except for Junior and Grading prize winners)

Grading prizes: U-180 Stephen MacDONALD-ROSS179Lewisham 4pts £10; U-165 H James PLASKETT159Bedford 4pts £10; U-150 Peter J SULLIVAN145Sutton & Cheam 4pts £10

Junior prizes: U-18 Jon C BENJAMIN183Richmond & Twickenham 4pts £5; U-16 Andrew J KING130Hayes (Kent) 3pts £5


Special Reports
Entry List ♦  PDF version (A-Z) ♦  Final cross table

Results, round by round
Round 1 ♦  Round 2 ♦  Round 3 ♦  Round 4 ♦  Round 5

the Major Tournament

Friday, 16th to Sunday, 18th July

1 (138pl) John P FOLEYungradedHarrow 5/5pts £100 (prize donated by Manufacturers Life Insurance Company)

2 - 7 Simon D BROWN150Hayes (Kent), Nevil CHAN142Harrow & Acton, SJ DRURY148Sussex University, Robert MX JONES140Camden, WR RAYNER153Sutton & Cheam, T RICHARDS150Enfield 4½pts £20 each

Grading prizes: U-145 DJA SHEEN128Staines 4pts £10; U-130 T HASLAMungradedEpsom 4pts £10

Junior prizes: U-18 John P HANNAN156Charlton 4pts £5; U-16 Tony M WILLIAMS156Guildford 4pts £5; U-14 Gavin CRAWLEYungradedRichmond & Twickenham 3pts £5

Congress Ladies prize: Miss Helen M GRANAT128Wimbledon, Mrs JPM ROGERS150Hammersmith, Mrs Dinah M WRIGHT158Harrow, 3pts £2.50 each


Special Reports
Entry List ♦  PDF version (A-Z) ♦  Final cross table

Results, round by round
Round 1 ♦  Round 2 ♦  Round 3 ♦  Round 4 ♦  Round 5

the Minor Tournament

Friday, 16th to Sunday, 18th July

1 - 2 (164pl) John TENNYSONungradedLondon, NW11*, DP TREANORungradedMuswell Hill 5/5pts £75 each

3 - 6 R BARROWCLOUGH108Hammersmith, Roger H GORDONSMITH120Staines, GJ MASON124Islington, PG MORRISungradedSouth Norwood 4½pts £17 each

Grading prize: U-115 Anthony GAFFNEYungradedHackney 4pts £10

Junior prizes: U-18 MP SAMES101Ilford 4pts £5; U-16 Andrew PH KINSMAN61Wimbledon 3½pts £5; U-14 John R RICHARDSONungradedLondon, SE26* 3½pts £5; U-12 JD HOCKADAY100Acton & Harrow 3pts £5

Congress Ladies prize: Miss Kim J WILLIAMS96Guildford 3pts £2.50


the Lightning Tournament

Saturday, 17th July

1 - 5 S G GOODWIN128Islington, Anthony C KOSTENungradedFolkestone*, David H POWELL190Ashford (Kent), J R TOMBS149Lewisham, Ian R WATSONungradedManchester* 4/4pts £3.84 each


A list of last year's prize winners can be seen here.


the Congress Committee

Fred C MANNINGCongress Secretary
Frank A WINTERChief Controller
H Martin CATH
Bruce P FLOYD
William (Bill) E WATERTON